Unsupported browser

For a better experience please update your browser to its latest version.

Your browser appears to have cookies disabled. For the best experience of this website, please enable cookies in your browser

We'll assume we have your consent to use cookies, for example so you won't need to log in each time you visit our site.
Learn more

WAF day two: award winners announced

  • Comment

Rogers Stirk Harbour + Partners (RSHP) and McDowell + Benedetti have both picked up awards on the second day of the World Architecture Festival (WAF) in Singapore

McDowell + Benedetti’s ‘delightful and dramatic’ Scale Lane Bridge in Kingston-upon-Hull saw off competition from Foster + Partners’ Queen Alia Airport to be crowned the world’s best transport project.  

UK practices were also triumphant in the future projects categories, with RSHP’s’ ’believable and beautiful’ vision for a Skyfarm bagging the best experimental project award.

Vietnamese practice Vo Trong Nghia Architects continued its winning streak adding another two winning schemes to its list of accolades. After picking up an award yesterday for its ‘House for Trees’ project the practice won both the hotels and leisure award and the education category of the future projects awards.

The winners have been announced on day two of the annual architecture festival taking place at the Moshe Safdie-designed Marina Bay Sands complex in Singapore.

Practices from more than 50 countries entered the seventh global awards – with a huge increase of submissions coming from Asia.

Winners from each of the categories are now in the running for the coveted World Building of the Year Award, judged by the festival’s ‘super-jury’, which is this year headed by Richard Rogers.

New and old

Winner Rethinking the Split House by Neri&Hu

Rethinking the Split House by Neri and Hu

Judges’ comments ‘This project is a timely critique of the loss of culturally significant urban fabric.  It demonstrates the power of architecture to address a broader agenda beyond commodity, firmness and delight.’

Shortlist

  • National Design Centre, Singapore by SCDA Architects
  • Office Building, Lithuania by Hackel-Kaape Trimonis Architekten
  • Factory Office Renovation, Vietnam by Vo Trong Nghia Architects
  • Tasmanian Museum & Art Gallery, Australia by Francis-Jones Morehen Thorp
  • Simonsland Textile Fashion Center, Sweden by Peter Janson, Sweco Architects
  • De Rotterdam, Netherlands by OMA
  • Sishane Park, Turkey by SANALarc
  • Sustainable Industries Education Centre - Tonsley Tafe, Australia by MPH Architects
  • Regent Street Block W4, UK by Allford Hall Monaghan Morris
  • Rethinking the Split House, China by Neri&Hu Design and Research Office
  • Lenbachhaus Museum, Germany by Foster + Partners
  • Documentary Film Centre, Russia by Dmitry Likin and Oleg Shapiro

Civic and community

Winner The Chapel by a21studio

The Chapel by a21studio

Judges’ comments ‘It is a successful project which could create an urban community center having a close relationship with nature.’

Shortlist

  • TOKKO Youth Space, UK by AStudio
  • WMS Boathouse at Clark Park, USA by Studio Gang Architects
  • AGL Lakeside Pavilion, Australia by Anthony Nolan, Kennedy Associates
  • The Chapel, Vietnam by Hiep Nguyen
  • Spotlight Youth Space, UK by AStudio

Culture

Winner Danish Maritime Museum by BIG

Danish Maritime Museum by BIG

Judges’ comments ‘We found this project very specific and sophisticated while being provocative. It is a very powerful answer to the challenge presented to architects when given an ancient piece that can preserve the soul of a place, in how it uses the dry dock not only as an envelope but as one of the main figures of the overall design.’

Shortlist

  • Akiha Ward Cultural Center, Japan by Chiaki Arai Urban and Architecture Design
  • Danish Maritime Museum, Denmark by BIG
  • OSU Postal Plaza Gallery, USA by Elliott + Associates Architects
  • Bombay Arts Society, India by Sanjay Puri
  • Bankstown Library and Knowledge Centre, Australia by Francis-Jones Morehen Thorp
  • Garangula Gallery, Australia by Fender Katsalidis Mirams Architects
  • Library of Birmingham, UK by Mecanoo
  • Dongdaemun Design Plaza, South Korea by Zaha Hadid Architects
  • Opera Florence, Italy by ABDR Architetti Associati
  • Lenbachhaus Museum, Germany by Foster + Partners
  • Acoustic Shells, UK by Flanaghan Lawrence

Hotel and leisure

Winner Son La Restaurant by Vo Trong Nghia Architects

Son La Restaurant by Vo Trong Nghia Architects

Judges’ comments ‘The architects behind Son La Restaurant have displayed a considerable sensitivity and ability in managing to feature traditional Vietnamese architecture against a contemporary backdrop. The design draws from the context of the open tropical environment and chooses the local materiality of bamboo and stone as the main structure making it a sustainable statement. The spatial experience and the structure are well-integrated.’

Shortlist

  • Son La Restaurant, Vietnam by Vo Trong Nghia
  • Langham Place, Guangzhou, China by Aedas
  • DOTS, Vietnam by Group8asia Singapore Pte Ltd
  • The Ritz-Carlton, Japan by Nikken Sekkai
  • Creative Nature - Restaurant and Teahouse at Narada Resort and Spa Qixian Mount, China by VerseDesign
  • Holiday Inn Express Clarke Quay, China by RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd
  • Xi’an Westin Museum Hotel, China by Neri&Hu Design and Research Office
  • Crown Mahogany Room, Australia by Bates Smart
  • KC Grande Resort & Spa-Hill Side, Thailand by Makakrai Suthadarat, FOUNDRY OF SPACE
  • Orchard Spa, UK, by De Matos Ryan
  • The Tent, Vietnam by Hiep Nguyen

Villa

Winner Dune House by Fearon Hay Architects

Dune House by Fearon Hay Architects

Judges’ comments ‘The project turns its back on the normal approach of a villa, combining a challenging plot with a very smart response – using the opacity of the skin to act as a veil that creates a sense of mystery for the villa as well as to protect the villa interior from the harsh costal winds.’

Shortlist

  • offSET Shed House, New Zealand by Irving Smith Jack Architects Ltd
  • Dune House, New Zealand by Fearon Hay Architects Ltd
  • Villa Marina, Philippines by Emmanuel A. Miatana
  • Emerald Bluffs House, New Zealand by RTA Studio

Production energy and recycling

Winner Lune de Sang Sheds by CHROFI

Lune de Sang Sheds by CHROFI

Judges’ comments ‘Its multi-generational design horizon distilled into timeless forms and durable materials is what made it outstanding.’

Shortlist

  • OSU South Campus Chiller, USA by Ross Barney Architects
  • TSMC Fab 15, Taiwan by J. J. Pan & Partners, Architects & Planners
  • Earth Wind and Fire, France by Atelier Arcau
  • Sir Samuel Griffith Centre, Australia by Cox Rayner Architects
  • G-Star RAW HQ, Netherlands by OMA
  • Haneda Chronogate, Japan by Nikken Sekkei
  • Factory on the Earth, Malaysia by Ryuichi Ashizawa Architects and Associates
  • Lune de Sang Sheds, Australia by CHROFI

Transport

Winner Scale Lane Bridge by McDowell+Benedetti

Scale Lane Bridge by McDowell+Benedetti

Judges’ comments ‘The project created a a delightful public space on a rotating bridge, connecting two sides of an industrial river, while taking on a bold dramatic form that complements the industrial character of the neighbourhood.’

Shortlist

  • Regional Terminal at Christchurch Airport, New Zealand by BVN Donovan Hill
  • Scale Lane Bridge, UK by McDowell + Benedetti
  • Queen Alia International Airport, Jordan by Foster + Partners
  • Olympic Park Railway Station, Russia by Studio 44 Architects
  • Skyttelbron, Shuttle Bridge in Lund, Sweden by Rafael Palomo, Sweco Architects

Health

Winner Chris O’Brien Lifehouse by Rice Daubney

Chris O'Brien Lifehouse by Rice Daubney

Judges’ comments ‘This building redefines cancer treatment by focusing on the patient experience.  It combines architecture and art with medical science, logistics, technical equipment and complex building technology focused on patient care.’

Shortlist

  • Chris O’Brien Lifehouse, Australia by HDR Rice Daubney
  • Whyalla Regional Cancer Centre Redevelopment, Australia by Hames Sharley
  • SOCSO Rehabilitation Centre, Malaysia by Anuar Aziz Architect
  • Dandenong Mental Health Facility, Australia by Bates Smart Architects (in association with The Irwin Alsop Group)

Sport

Winner Singapore Sports Hub by Singapore Sports Hub Design Team

Singapore Sports Hub by Singapore Sports Hub Design Team

Judges’ comments ‘Designed with a nation’s health, sustainability, and legacy in mind Singapore Sports Hub represents innovative engineering on all levels and shows a new approach to an integrated sports, leisure and entertainment district. The project exemplifies the successful fusion of architecture and engineering.’

Shortlist

  • Hong Kong Velodrome, China by P&T Architects and Engineers Ltd
  • Luanda Multisport Pavilion, Angola by Miguel Berger
  • NTFSH Gymnasium, Taiwan by QLAB
  • Singapore Sports Hub, Singapore by Singapore Sports Hub Design Team
  • WMS Boathouse at Clark Park, USA by Studio Gang
  • The Concrete Cloud, Bayan Club, Malaysia by S.Pin Architect

Future project winners

Skyfarm by Rogers Stirk Harbour + Partners and Arup Associates

Skyfarm by Rogers Stirk Harbour + Partners and Arup Associates

  • Residential The Village by Sanjay Puri Architects
  • Competition entries Art Gallery of Greater Victoria by 5468796 Architecture and Number TEN Architectural Group
  • Education FPT Technology Building by Vo Trong Nghia Architects
  • Experimental Skyfarm by Rogers Stirk Harbour + Partners and Arup Associates

Previous story (AJ 01.10.14)

WAF day one: award winners announced

 

  • Comment

Have your say

You must sign in to make a comment

Please remember that the submission of any material is governed by our Terms and Conditions and by submitting material you confirm your agreement to these Terms and Conditions.

Links may be included in your comments but HTML is not permitted.